Migawka jest częścią aparatu fotograficznego, której zadaniem jest odsłanianie na odpowiedni czas a potem zamykanie materiału światłoczułego. Nie będę opisywał budowy bo nie jest to takie istotne dla nas. Ważne natomiast jest jej działanie.
W ustawieniach każdego aparatu mamy możliwość wybrania szybkości migawki. Podstawowe aparaty mają zakres szybkości migawki od 30s - 1/2000s a w lustrzankach 1/4000s, wyższej klasy lustrzanki takie jak Canon 5d mają 30s - 1/8000s. Do wszystkiego dochodzi jeszcze funkcja BULB, która polega na tym, że migawka otwiera się i zamyka na czas jaki my zechcemy (określa to czas jaki poświęcimy na trzymanie wciśniętego spustu migawki), mogą to być nawet 4 minuty.
Przy długim czasie naświetlania na naszym zdjęciu pojawi się wszystko co znajdzie się przed obiektywem w czasie naświetlania klatki. Dla przykładu wstawiam zdjęcie zrobione na naświetlaniu około minuty o 4 rano gdy pojawił się pierwszy tramwaj:
Krótkie czasy naświetlania pozwolą nam zamrozić ruch, np. lot ptaka:
Warto pamiętać, że zawsze przyda nam się statyw, gdyż na dłuższych czasach naświetlania aby zdjęcie pozostało nieporuszone musimy unieruchomić aparat a najszybciej zrobimy to za pomocą statywu zamiast szukać odpowiedniego miejsca na którym można by aparat postawić.
Polecam także zwrócić uwagę, że zdjęcia z ręki najlepiej robi się do czasu 1/25s dłuższe czasy naświetlania mogą rozmazać nam zdjęcie robione z ręki, chyba, że posiadamy żelazną rękę.
Jeżeli pomogłem w czymś, lub macie jakieś pytania piszcie tutaj w tym temacie.
Offline